Fyzické preverenie vozidla crash testom pri nízkej rýchlosti - výsledok vás prekvapí
Blog - Fyzické preverenie vozidla crash testom pri nízkej rýchlosti - výsledok vás prekvapí
Aké následky zanechá na vozidle náraz v rýchlosti 41 km/h?
Možno si hovoríte, že nejde ani len o typickú mestskú „päťdesiatku” a teda to nemôže byť nič katastrofálne. Crash test, na ktorom sme sa zúčastnili, však nechal všetkých v nemom prekvapení.
Crash test - preverenie vozidla
Terčom testovacieho nárazu bolo malé vozidlo s malou deformačnou zónou. Cieľom bolo fyzické preverenie vozidla pri náraze v nízkej rýchlosti a následné zistenie, či môže aj pomerne nízka rýchlosť vyradiť vozidlo mimo cestnú premávku.
V reálnom čase náraz nemusel vyzerať hrozivo, ale vysokorýchlostné nahrávky ukázali, ktoré časti auta si to odniesli najviac. Asi netreba dodávať, že išlo o kľúčové ochranné prvky.
Ako prvý si to odniesol rám vozidla, neskôr sa deformačná sila preniesla aj na ľavú časť konštrukcie auta a dvere. Pozrite sa na fotky a sami zistíte, že škody neboli malé.
Možno sami usúdite, že auto po náraze skončilo v stave, ktorý si vyžaduje preverenie vozidla znalcom a následné posúdenie schopnosti jazdy - a to, samozrejme, aj po oprave. Realita je však taká, že nie vždy sa znalecký posudok urobí a tak bežne na cestách stretávame autá, ktoré tam už nepatria.
Čo je horšie je, keď sa vozidlo opraví a predajca tvrdí, že vlastne nikdy nebolo havarované. Tak vystavuje veľkému riziku kupca, ktorý až do poslednej chvíle nemusí nič tušiť.
Ak majú mechanici šikovné ruky, ani laik, ani iný mechanik v autoservise si nemusia všimnúť žiadne predošlé poškodenie a už vôbec si nemusia uvedomiť, že to bol crash test, ktorý ho spôsobil.
Najúčinnejším liekom na nejasné informácie je detailné preverenie vozidla - jeho histórie a stavu. To sa v dnešnej dobe dá urobiť veľmi rýchlo a jednoducho - stačí vyplniť údaje o ŠPZ a VIN čísle auta. Za pár sekúnd sa dozviete, či vám predajca predkladá pravdivé informácie, či auto nebolo havarované, kradnuté, alebo či nie je predmetom exekúcie. Nepodceňte pravdivosť informácii o vozidle, trpezlivosť pri ich overovaní vám môže ušetriť tisíce eur.
Ak sa pýtate, či by človek prežil takúto zrážku, odpoveď je áno. Vozidlo totižto šoféroval človek a nie len figurína typická pre crash test. Pár sekúnd po náraze však vodič opustil auto v poriadku.
Crash test v nás zanechal zmiešané dojmy. Väčšina vodičov sa domnieva, že je 50 km/h v meste príliš málo. Ak sa však pozriete na fotky, pochopíte, že aj nižšie rýchlosti môžu vozidlo vyprevadiť z vozovky. A ak utrpí takéto poškodenie vozidlo, tak v prípade chodca, alebo cyklistu, by to bolo ešte horšie.
Nízka rýchlosť určite má svoje opodstatnenie tam, kde môžu byť blízko cesty ľudia. Náš posledný crash test nám to len potvrdil.
Zdieľajte článok na sociálnych sieťach: