Čo je exekúcia, záložné právo a prečo o nich musíte vedieť?
Blog - Čo je exekúcia, záložné právo a prečo o nich musíte vedieť?
Keď v rozhovore niekto spomenie exekúciu, väčšine ľudom sa automaticky vybaví negatívna skúsenosť, alebo nejaká negatívna emócia. Pravdepodobne právom.
Exekúcia totižto väčšinou znepríjemňuje život tým, ktorí si kúpili vozidlo a netušili, že je dané vozdilo predmetom exekúcie. O exekúcii jednoducho musíte vedieť, a to hlavne v prípade, keď plánujete kúpiť jazdené auto.
Exekúcia - ako sa v nej vyznať?
V prvom rade musíte vedieť, že exekúciu môže vykonať len súdom poverený exekútor, ktorý je splnomocnený, aby vykonal exekúciu. Inými slovami, aby vám odobral majetok, ktorý je predmetom exekúcie. Teda majetok, ktorý dlžník nie je schopný, alebo nechce, poskytnúť veriteľovi.
Ako sa však dostanete do hľadáčika exekútora? Pravdepodobne to bude vtedy, keď veriteľ, ktorému bolo finančne ukrivdené, doručí exekútorovi návrh na vykonanie exekúcie. Posledným krokom je pri tom poverenie.
Nie je to tak, že by sa váš majetok mohol dostať do exekúcie „len tak”. Na to treba vykonať základné rozhodnutia, ktoré sú v réžii súdu.
Záložné právo - poistka pre veriteľa
Záložné právo vo svojej podstate funguje ako nástroj ochrany veriteľa - dokáže zaistiť, aby dlžník zaplatil úver, alebo pôžičku. Založiť je pritom možné ako hnuteľný, tak aj nehnuteľný majetok.
Hlavným cieľom záložného práva je zabezpečnie, ktoré eviduje veriteľ (banka, leasingová spoločnosť, alebo aj súkromná osoba), teda subjekt, ktorý peniaze požičiava.
V predmete záložného práva hrá podstatnú úlohu ohodnotenie nehnuteľností a hnuteľného majetku. Mali by ste vedieť, že každá inštitúcia, či spoločnosť má vlastnú metódu ohodnotenia a inak rozhoduje o tom, koľko hodnoty je ochotná akceptovať dlžníkovi.
Na druhej strane, by ste mali vedieť riziká, ktoré sú späté so záložným právom, to je najčastejším obmedzením vlastníckeho práva, či odňatie nehnuteľnosti/hnuteľnosti pri nesplácaní. S týmito rizikami sa musíte zoznámiť, ideálne ešte pred tým, než urobíte akékoľvek rozhodnutie.
Zdieľajte článok na sociálnych sieťach: